EST | ENG | RUS
 
 
Metsavendade punker

 

Maa-aluseid punkreid hakati Ennuksemäele ehitama 1944. aasta    sügisel pärast venelaste tagasitulekut. Elukohta täiustati alates 1944. aasta septembrist punkri hävimiseni 22.veebruaril 1945.

Punkris oli kõigepealt suur meeskonnaruum - umbes 5 m pikk, 4 m lai, kõrgust 2 m piires. Maa-aluseid käike oli mitukümmend meetrit, välja pääses mitmest eraldi asetsevast luugist, mis olid looduslike    vahenditega maskeeritud. Magamiseks kasutati kahekordseid narisid. Ruumis oli raudahi. Käimlaks ja jäätmete jaoks, mida ei saanud põletada, olid  käigutee seina uuristatud nishid. Punker oli mineeritud kahe lennukipommiga, mis olid punkri seest päästetavad. Ootamatute külastuste vältimiseks oli ruumi seatud hoiatussüsteem, mis andis tulijast märku.

21. veebruari õhtul, 1945. aastal korraldasid vene sõdurid punkrile haarangu. Ründajad leidsid punkri väljapääsu alumise ava, võtsid eest katted, toppisid avasse haod ning süütasid need põlema. Hapnikupuudus ja lämbumisoht sundis mehi välja tulema. Väljas aga ootas ründajate  poolt avatud tuli. Punkrit kaitsvate lennukipommide õhkimine ei õnnestunud, kuna traadid olid jäätunud. Lahing kestis järgmise päeva pärastlõunani. Selleks ajaks oli hukkunud juba 7 meest.


Teavet saab Tarvastu raamatukogu telefonil 43 66 262 või ennuksepunker@gmail.com


Ennuksemäe punkri avastusretk.

Metsaretkel Ennuksemäele vaatleme loodust, uurime küngast soode   vahel ja avastame Metsavenna punkrit. Kuidas metsavennad looduses hakkama said? Mängime mõne loodusharidusliku mängu (tutvumismäng), võib olla isegi nõiume (vihmamäng), täidame mõned töölehed, Teeme maastiku vaatlust, ajame lihtsalt juttu elust olust Mulgimaal. Üllatus metsavenna moodi.                                                                                             

Lõkkeplats, kuivkäimla, punkris pliit ja ööbimisvõimalus kuuele inimesele.  

HIND: 1.mai - 31.august 6 inimest 77€, 10 inimest 96€

            1.september - 30.aprill kuni 20 inimest 50€


Lisatasu eest (lisandub 10€):

  • küttepuude saagimine kahemehesaega  ja lõke
  • meene tegemine puu oksast.
  • maastikumänguna.                                                           


Avastusretk.pdf

                         

   Giid Kristi Ilves räägib mulgi ajaloost, seisame punkri peal 

Pildil: Giid Kristi Ilves räägib mulgi ajalugu. Grupp seisab punkri peal.Elamuslik päev Mulgimaal.

Loodusretked huvitaval maastikul. Tunnetame loodust kõigi meeltega, liigume maastikul, ei teed ega rada. Tähenduse loomine läbi  seikluslikkuse.

Loodusretked Mulgimaal ja  Sakala kõrgustikul. Korraldan individuaalseid loodusretki metsikus looduses ja matkaradadel, külastades Mulgimaa avastamata pärleid ja pärandkultuuri objekte. Vajadusel juhendan loodushariduslikke programme.                  

Sinu soovil: loodusretk, ööretk, üritus metsas.


Ennukse metsavendade punkri avastusretk

Kullamäe matkarada

Matu koobaste matkarada

Ainja MKA ja pärandkultuur

Vanapagana lood Karksi Ürgorus

Kontakt:

Olev Kallas

OÜ Oltsi matkad

tel: 51 246 48

oltskallas@hot.ee