EST | ENG | RUS
 
 
Võrtsjärve teated
 

Tarvastu vaatetorn ootab külma ilma

10.12.13
Ajaleht "Sakala" detsember 2013

Tarvastu poldril projekteerimisvea tõttu viltu vajunud vaatetorni tarvis on valminud betoonist vundament, millele torn kindlalt püsti panna.

Nagu ütles Tarvastu valla majandusnõunik Rein Anton, tuleb oodata külma ilma, et maa taheneks ning kraana pääseks tornile ligi.

Vaiadega maa küljes

Vundamendi ja torniga seotud töödeks oli vald välja kuulutanud riigihanke ning selle võitis osaühing Silindia. Töö läheb maksma 35 500 eurot. Esialgu tuleb see summa valla rahakotist.

Praegu seisab ajutiselt trossidega kinnitatud torn veel vildakalt vanadel vaiadel betoonvundamendi kõrval. Kuigi vaiu oli tosin ja need ulatuvad kolme meetri sügavusele maa sisse, ei takistanud see torni vajumast.

Rein Anton selgitas, et torn võetakse vaiade küljest lahti, tõstetakse kraanaga betoonist vundamendile ja seatakse kindlalt selle külge. Vanad vaiad saetakse ühtlasemaks ning neile kuhjatakse peale maakivid, mis aitavad torni jää eest kaitsta. Torni konstruktsioon viltu pole ja seega saab rajatis uuele alusele sirgelt püsti. Betoonist vundament valmis üle-eelmisel nädalal.

Vallal on kavas uuendustöödeks tehtud kulutused sisse nõuda vaatlustorni omal ajal projekteerinud ettevõttelt, selleks teeb advokaat praegu ettevalmistusi.

Tarvastu poldri vaatetorni rajamise eestvedaja oli Võrtsjärve sihtasutus, raha õnnestus hankida eurofondidest. Projekteeris osaühing Palk Projekt, ehitas osaühing Almar. Töö läks maksma 42 323 eurot ning lisaks kulus 528 eurot järelevalve eest Eldur Kalmanni Kaubandusele.

Anton lisas, et projekteerijaga pole õnnestunud vallal korduvatest katsetest hoolimata ühendust saada.

Projekteerija, osaühingu Palk Projekt juhatuse liige Lembit Tõns ütles augustis  Sakalale, et vald pole temaga ühendust võtnud ei ehituse ega garantii ajal.

Vajus kahe aastaga viltu

2009. aasta lõpul ehitatud torn hakkas viltu vajuma juba 2011. aasta kevadel. Sama aasta juuliks kutsuti kohale ehitaja ja ehitusjärelevalve esindaja ning fikseeriti rajatise vajumine ametlikult.

2012. aasta mais otsustati tellida ekspertiis ning tänavu jaanuaris kohale tulnud inseneribüroo Valgur Projekt juhatuse liige ja volitatud ehitusinsener Jaak Valgur andis paari nädalaga vastuseks, et suure tõenäosusega polnud enne projekteerimist tehtud geoloogilisi uuringuid.

Samal ajal kui Valgur hakkas kavandama võimalikke lahendusi, kinnitati torn trossidega, et hoida ära suuremaid kahjusid. Tehti uus projekt, et rajada tornile betoonist vundament ja kinnitada torn sellele.

Tarvastu vaatetorn ootab külma ilma.pdf